Invited Speakers and Chairs

We are delighted to announce that the following faculty will participate at the congress.

Mohammed Abu Hilal (United Kingdom) Julie Hallet (Canada) Masayuki Ohtsuka (Japan)
René Adam (France) Ho-Seong Han (Korea) Susan Orloff (United States)
Anil Agarwal (India) Keiji Hanada (Japan) Nicholas O’Rourke (Australia)
Syed Ahmad (United States) Kiyoshi Hasegawa (Japan) Chinnusamy Palanivelu (India)
Vandana Agarwal (India) Koji Hashimoto (United States) Viniyendra Pamecha (India)
Luca Aldrighetti (Italy) Julie Heimbach (United States) Sang Jae Park (Korea)
Mohsen Aliakbarian (Iran) Stefan Heinrich (Germany) Joon Seong Park (Korea)
Thomas Aloia (United States) Paulo Herman (Brazil) Rowan Parks (United Kingdom)
Roland Andersson (Sweden) Roberto Hernandez Alejandro (United States) Vrishali Patil (India)
Wellington Andraus (Brazil) Taizo Hibi (Japan) Timothy Pawlik (United States)
Axel Andres (Switzerland) Satoshi Hirano (Japan) Marcos Perini (Australia)
Ramesh Ardhanari (India) Melissa Hogg (United States) Patrick Pessaux (France)
Victoria Ardiles (Argentina) Goro Honda (Japan) Henrik Petrowsky (Switzerland)
Horacio Asbun (United States) Zhi-yong Huang (China) Wright Pinson (United States)
Nancy Ascher (United States) Povilas Ignatavicius (Switzerland) Hugo Pinto Marques (Portugal)
Fabio Bagante (Italy) Oscar Imventarza (Argentina) Henry Pitt (United States)
Deniz Balci (Turkey) Palepu Jagannath (India) Wojciech Polak (Netherlands)
George Barreto (Australia) Jin-Young Jang (Korea) Robert Porte (Netherlands)
Marc Besselink (Netherlands) Razman Jarmin (Malaysia) Raj Prasad (United Kingdom)
Manish Bhandare (India) William Jarnagin (United States) Claudio Quireze Junior (Brazil)
Prashant Bhangui (India) Sven Jonas (Germany) Dejan Radenkovic (Serbia)
Henri Bismuth (France) Lei Jones (United Kingdom) Gabriel Raffin (Argentina)
Ugo Boggi (Italy) Rajeev Joshi (India) Hariharan Ramesh (India)
Glenn Bonney (Singapore) Sunhawit Junrungsee (Thailand) Patricia Rebolledo Caro (Chile)
Kaye Bowers (Australia) Mureo Kasahara (Japan) Mohamed Rela (India)
Markus Büchler (Germany) Mattew Katz (United States) Alexandre Resende (Brazil)
Sean Burmeister (South Africa) Manabu Kawai (Japan) Héber Ribeiro (Brazil)
Olivier Busch (Netherlands) Michael Kendrick (United States) Arthur Richardson (Australia)
Guilermo Cervio (Argentina) Tara Kent (United States) Keith Roberts (United Kingdom)
Albert Chan (Hong Kong) Igor Khatkov (Russia) Roberto Salvia (Italy)
Carlos Chan (Mexico) Ki-Hun Kim (Korea) Jaswinder Samra (Australia)
Rawisak Chanwat (Thailand) Sun Whe Kim (Korea) Sohei Satoi (Japan)
Vikram Chaudrhari (India) Peter Kingham (United States) Blayne Sayed (Canada)
Kuo-Hsin Chen (Taiwan) Jorg Kleeff (Germany) Myron Schwartz (United States)
Xiao-Ping Chen (China) Jonathon Koea (New Zealand) Dorry Segev (United States)
Daniel Cherqui (France) Gustavo Kohan (Argentina) Palanisamy Senthilnathan (India)
Laurence Chiche (France) Neils Kok (Netherlands) Alessandro Serrablo (Spain)
Pierce Chow (Singapore) Norihiro Kokudo (Japan) Sudeep Shah (India)
Quyen Chu (United States) Alfred Kow (Singapore) Shimul Shah (United States)
Pierre-Alain Clavien (Switzerland) Paul Lai (China) Shailesh Shrikhande (India)
Felipe Coimbra (Brazil) Paleswan Lakhey (Nepal) Ajith Siriwardena (United Kingdom)
Kevin Conlon (Ireland) Vincent Lam (Australia) Sadiq Sikora (India)
Saxon Connor (New Zealand) Hauke Lang (Germany) Bhawna Sirohi (India)
Claudius Conrad (United States) Sven Lang (Germany) Martin Smith (South Africa)
Michael Crawford (Australia) Sharlene Lao (Philipines) Steven Strasberg (United States)
Kristopher Croome (United States) Kwang-Woong Lee (Korea) Oliver Strobel (Germany)
Michael D’Angelica (United States) Javier Lendoire (Argentina) S Sudhindran (India)
Melroy D’Souza (Sweden) Jan Lerut (Belgium) Kyung-Suk Suh (Korea)
Leigh Anne Dageforde (United States) Mickael Lesurtel (France) Lester Suntay (Phillipines)
Xabier de Aretxabala (Chile) Tingbo Liang (China) Avinash Supe (India)
Michelle De Oliveira (Switzerland) Keith Lillemoe (United States) Kyoichi Takaori (Japan)
Philip de Reuver (Netherlands) Pål-Dag Line (Norway) Zhaohui Tang (China)
Eduardo de Santibañes (Argentina) David Linehan (United States) Niall Tebbutt (Australia)
CDC Dejong (Netherlands) Lianxin Liu (China) Catherine Teh (Philipines)
Marco Del Chiaro (United States) Peter Lodge (United Kingdom) Satoru Todo (Japan)
Nicolas Demartines (Switzerland) Wenhui Lou (China) Orlando Torres (Brazil)
Danielle DePeralta (United States) Krishkumar Madhavan (United Kingdom) Guido Torzilli (Italy)
Christos Dervenis (Greece) Shishir Maithel (United States) Christian Toso (Switzerland)
Chirag Desai (United States) Massimo Malago (United Kingdom) Michiaki Unno (Japan)
Daniel Deziel (United States) Giuseppe Malleo (Italy) Juan Valle (United Kingdom)
Elijah Dixon (United States) Ajay Maker (United States) Ronald van Dam (Netherlands)
Nilesh Doctor (India) Giovanni Marchegiani (Italy) Karel Verbert (Belgium)
Safi Dokmak (France) Georgios Margonis (Greece) Luca Viganò (Italy)
Jiahong Dong (China) Priscilla Martin (Australia) Brendan Visser (United States)
Majella Doyle (United States) John Martinie (United States) Charles Vollmer (United States)
Fernando Duek (Argentina) Ibrahim Marwan (Egypt) Prasad Wagle (India)
Declan Dunne (United Kingdom) SK Mathur (India) Go Wakabayashi (Japan)
Itaru Endo (Japan) Erin Maynard (United States) Shin-E Wang (Taiwan)
Mert Erkan (Turkey) Lucas McCormack (Argentina) Steve Wigmore (United Kingdom)
Åsmund Avdem Fretland (Norway) Naimish Mehta (India) Barabara Wildhaber (Switzerland)
Helmut Friess (Germany) Krishna V. Menon (United Kingdom) Thomas Wilson (Australia)
Giuseppe Kito Fusai (United Kingdom) Nipun Merchant (United States) John Windsor (New Zealand)
Mark Ghobrial (United States) Nouredin Messaoudi (Belgium) Thakur Deen Yadav (India)
Mariano Giménez (Argentina) Yi Miao (China) Masakazu Yamamoto (Japan)
Brian Goh (Singapore) Rebecca Minter (United States) Tian Yang (China)
Gabriel Gondolesi (Argentina) Darius Mirza (United Kingdom) Tomoharu Yoshizumi (Japan)
Sanjay Govil (India) Masturu Miyazaki (Japan) Xu-Feng Zhang (China)
Bas Groot Koerkamp (Netherlands) Andre Montagnini (Brazil) Fangyu Zhou (China)
Thomas Gruenberger (Austria) Yuichi Nagakawa (Japan) Gazi Zibari (United States)
Niraj Gusani (United States) Masafumi Nakamura (Japan) Krzysztof Zieniewicz (Poland)
Thilo Hackert (Germany) John Neoptolemos (United Kingdom) Amer Zureikat (United States)